Administraton & Main Office Team

 
Robert Geiger
Principal
Thomas Ryan
Assistant Principal
Waldy Garcia
Administrative
Secretary
Cessia Amaya
School Secretary

PreK & Head Start Team

 

Caitlin Campbell
Head Start Teacher

Karla Cordon
PreK Teacher

Michelle Dean
Head Start Teacher

Amy Piña
PreK Teacher
Ona Reckling
Head Start Teacher AM
Rebecca Samuels
Head Start Teacher

Kindergarten Team

Molly Bennett Alexandra Foard Laura Cruz Rachel Johnson
 
Kathleen
Lansing
Laura
Litzenberger
Sakina McGruder

 

First Grade Team

 
Aubrey Bacho James Bryant  NJ Floyd  
 
Sara Kopf Jen Rueckemann Jennifer Smith Estefani Sorto

Second Grade Team

 
Eunice Bruce Emily Daly Hannah Franklin-Gillette
Liliana Nativi Jane Pak Gabrielle Reese

Special Education 

 
Allison Reside Kerry Fitzpatrick Caitlin Spangler
PEP Inclusion Special Ed

Reading Team

Michelle Koopman
Reading Specialist

Polly Beckett
Reading Focus Teacher

Katy Friedman
Reading Focus Teacher
Phoung-Dai Nguyen
Reading Academic
Intervention

Math Team

Jackie Srivastava
Math Focus Teacher

Melissa Fean
Math Focus Teacher

Lillian Fulcher
Math Paraeducator 

Staff Development, STEM  & Primary Talent Development

 

 Anya Baskett
Staff Development 

Janel Frazier
STEM Focus Teacher

Priti Sarin
Primary Talent Development

Specials Team

 
Lindsey Stone
Art Teacher
Frankie Niven
Music Teacher
Joshua Myers
PE Teacher
 

Library Media Center Team

Alicia Allou
Library Media Specialist 
Sally Davidow
Library Medai Assistant

ESOL Team

Vicky Christos Marsha Edwards Lisa Paulo
Paola Castillo Pella Tamara Stuckey Katie Twinniing
Moraima Velasco Andrea Waters Hattie Yoo

Counseling Team

  
Eleanor Kleinman
Counselor
Ramona Dairsow
Counselor 

Speech Team

Kim Edwards
Speech Pathologist

Rodneisha Davis
Speech Pathologist

Joe Robinson
Speech Pathologist

Parent Community Team

 
John Brill
Community School
Liason
Kelly Ballesteros Buitrago
Parent Community Coordinator
Patricia Escobar
Parent Community Coordinator
Melissa Laureano
Parent Community Coordinator

Paraeducator Team

   
Elizabeth Anglarill
PreK 
Haidi Blanchard
Special Education 


 
 
Dolores Bonilla-Machado Olga Coronell
PreK
  Geneva Purcell
Angela Romero. Sonia Romero
Head Start
Maria Salehi
PEP Inclusion Special Ed.
Awa Senghore
 
Yeon Seo Silvia Viera
Head Start
Tish Wright

Food Services Team

 
Ms. Charlene Brodie
Food Service Manager
Ms. Yin Lo
Cafeteria Worker

Elfinesh Asegidew
Cafeteria Worker

Building Services Team

 

 
Anderson Manwarren
Building Service Manager
Jason Washington
Building Service Assistant Manager
Domenica Marchesini de Amaya
Building Service 
Worker

Edenilsa Blanco
Building Service
Worker

Health Room Team

   

Rashida Nedrick
Registered Nurse, SCHN

Ms. Jenilyn Marcel
Health Room Technician